Kız erkek ilişkileri nasıl olmalıdır?

Soru: Biz gençler kız erkek arkadaşlığı konusunda gerçekten ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz ve eminim çoğu gençte bu konuda ki kesin çizgiler yüzünden kendine çare bulamıyordur. Günümüzde kız erkek arsındaki ilişkiye nasıl bakıldığını ve bu ilişkilerin nasıl olması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Haremlik selamlık mı olmalı? Bu kadar ayrı olmalıysa ve günümüzde bunun sosyal anlamda bayana büyük eksiklikler vereceği gerçeği ne olacak?

Cevap: Sorunuzun sonundan başlayalım. Kadın ve erkeğin birbirinden, olması gerektiği şekilde ayrı olması, ne bayana ne de erkeğe bir eksiklik getirmez. Aksine bu, fıtratın bir neticesidir ve bazı tehlikeli durumlar için baştan alınmış bir tedbirdir. Tehlikeli durum deyince hemen aklımıza zina gelebilir ve “her kadın ve erkek beraberliği zinayla neticelenmez ki” denilebilir. Fakat tehlikeli durum sadece zinadan ibaret değildir. Zina gibi çirkin bir fiil işlenmese bile kadın erkek karışıklığının, zihin, ruh ve beden açısından olumsuz manada daha farklı ve büyük tesirleri söz konusudur. Bu olumsuzluklara meydan vermemek, kalp ve kafa selametini sağlamak, her şeyden önemlisi de kadından da erkekten de beklenen neticelerin alınması için dinimiz, kadınlarla erkeklerin diyaloglarında belli ölçüler getirmiştir.

Erkek de kadın da, hayatı anlamlı kılan iki unsurdur. İkisi de kendilerine biçilen rolü oynamak üzere yaratılmışlardır. Kulluk, insanlık, can taşıma, yaşama, düşüncelerini ifade, tercih hakkı gibi hususlarda kadın, erkekle ortak olmakla beraber, ikisinin de kendilerine ait fıtratları ve özellikleri vardır. Farklı yönlerini öne çıkararak yaşayan, ortak yönlerini de farklı yönlerine göre kullanmak zorunda bulunan bu iki cins, mutlaka kendilerinden beklenen neticeleri, meyveleri vermekle vazifelidirler. Bu meyveler, iki tarafın da dengeli bir hayat yaşamasıyla mümkündür. İşte bu dengeyi, onları yaratan yaratıcı koymuştur. Bir şeyi elbette onu yapan veya yaratan bilir. Evet, kendi keyif ve zevklerine göre değil, Yaratıcının istediği istikamette yürüdükleri zaman bu iki unsur gerçek manasını ortaya koyacaktır. Kaldı ki, dinimiz kadını tamamen hayattan tecrid etmemiş, ona belli şartlar altında çalışma izni vermiş, zaruri durumlarda kocasına yardım etme selahiyetini bahşetmiştir.

Bununla beraber, kadının esas görevi nesil yetiştirmek ve böylece bir toplumu inşa etmektir. Bu konudaki düşüncelerimizi daha geniş olarak sitemizden okuyabilirsiniz..

Benzer sorular:

Kadın Erkek eşitliği hakkında ne düşünüyorsunuz?   Kadın erkek diyaloğunda ölçü ne olmalıdır?  

 Haremlik-Selamlık

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

51|19|İhtiyaç sahibi için, yoksun için bir hak vardı mallarında onların.
Sura 51