Erkeklere özel yapılan altın takıların satılması caiz midir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Erkeklere özel yapılan altın takıların satılması caiz midir? Hem erkek hem kadının kullandığı alyans takmak ve satmak caiz midir?

Öncelikle konuyla ilgili şu genel kaideyi belirtelim: Yenilip, içilmesi veya kullanılması haram olan bir şeyin üretiminin yapılması veya ticaret malı olarak kullanılması da haramdır. Ancak haram olan bir şeyin, helal olarak kullanıldığı alanlar da bulunursa, bu şeyi üretmek veya ticaretini yapmak haram olmaktan çıkar. Mesela, ipek erkeklere haramdır, fakat kadınlara helal olduğu için, bunu satmak caiz olur. Veya bir zehir maddesini düşünelim. Eğer bunun tıp, kimya gibi kullanımının faydalı olduğu alanlar da bulunursa, bu maddeyi üretmek haram olmaz. Fakat domuz eti gibi hiçbir şekilde kullanımı caiz olmayan bir şey için bunu söyleyemeyiz.

İşte sadece erkeklerin kullandığı altın takıları da bu zaviyeden değerlendirdiğimizde, bunları üretmenin veya satmanın caiz olmayacağını söyleyebiliriz. Gerçi istisnai olarak mesela kişi, ben altın yüzüğü takmak için değil de, hatıra olsun diye sandıkta saklayacağım diyebilir. Ama bunların genel olarak toplumda kullanımına baktığımızda, ileri sürülen böyle bir itirazın meselenin hükmünü değiştirecek kuvvette olmadığı görülecektir. Çünkü erkekler için üretilen altın takıların daha ziyade takılmak için kullanıldıklarını görüyoruz.

Aynı konuyla ilgili Halil Gönenç Hoca’nın cevabı da şu şekildedir: “Erkek için altından böyle bir ziynet eşyasını imal edip satmak haramdır. Günaha girmesi hususunda yardım yapılmış olur.” (Günümüz Meselelerine Fetvalar, s. 361)

Kadınların, ister altından ister gümüşten isterse farklı bir mücevherden olsun alyans takmaları caizdir. Alyans takmanın erkekler için hükmünü tespit etmemiz için öncelikle bunun maddesine bakmamız gerekir. Gümüşten yapılan alyanslar caiz olurken, altın alyanslar caiz değildir. Bunların üretiminde de yukarıda ifade ettiğimiz hükümler geçerlidir.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

45|33|Yaptıklarının kötülükleri karşılarına dikilmiş, alay edip durdukları şey kendilerini kuşatıvermiştir.
Sura 45