Eşim psikolojik olarak çocuk sahibi olmaya hazır değil, kürtaj yaptırabilir miyiz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Hocam ben şu anda içinden çıkılmaz bir haldeyim. İki tane kızım var. Bunlardan birisi iki buçuk yaşında diğeri ise yedi aylık. Eşim biz istemeden hamile kaldı. Şu anda bir aylık hamile. Zaten iki çocukta çok zorlanıyordu. Şimdi bir de üçüncüsünün olacağını öğrenince iyice yıprandı. Çocukların aralarındaki yaş farkı da çok az olacak. Eğer dinimiz müsaade ediyorsa çocuğu aldırmayı düşünüyoruz. Çünkü bu durum ciddi aile problemleri yaşamamıza ve strese girmememize de neden oluyor.

Meseleyi çok büyütmüşsünüz. Elhamdülillah imanımız var, kader inancımız var.. neden böyle streslere girelim ki! Size bir hadis nakledelim: Ebû Saîd el-Hudrî (r.a.) şöyle demiştir: Bizler azil (meniyi dışarı akıtma ameliyesi) yapıyorduk. Bunu Rasûlullah’a sorduk. Rasûlullah (s.a.s.) üç defa: “Sizler hakîkaten bunu yapar mısınız?” diye sordu ve ardından: “Kıyamet gününe kadar bu dünyâda vücûd bulacak her hayât sahibi, kurtuluş yok, muhakkak meydana gelecektir” buyurdu. (Buhari, Nikah 96, Büyu 109, Itk 13, Megazi 32, Kader 4) Bu hadisi şeriften de anlaşıldığı üzere, siz ne kadar tedbir alsanız da, netice itibariyle her şey kaderde yazılıdır. Azil yapsanız da Allah takdir etmişse o çocuk olacaktır. Bununla beraber çok ısrar etmelerine rağmen (azil yapmasalar da) bazılarının çocukları olmuyor. Demek ki insan iradesine bakan yönü mahfuz, mesele daha ziyade kaderle alakalıdır. Kadere imanınız ve saygınızın gereği olarak hadiseyi serinkanlılıkla karşılayın, Allah mutlaka bir çıkış kapısı lutfedecektir. Hem öyle lutfedecektir ki, siz bile olayları nasıl kolayca atlattığınıza şaşıracaksınız. Şu ayetlere bakın, Allah ne büyük müjdeler veriyor: “Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, Allah ona sıkıntıdan çıkış kapıları açar. Onu hiç ummadığı yerlerden rızıklandırır. Allah’a dayanıp güvenene Allah kâfidir.” (Talâk Suresi, 65/3) Kim Allah’ı sayıp O’na karşı gelmekten korunursa, Allah onun işinde bir kolaylık verir. (Talâk Suresi, 65/4) Kim Allah’a karşı gelmekten korunursa Allah onun günahlarını örter, onun mükâfatını artırır, ecrini bol bol verir. (Talâk Suresi, 65/5) Allah, herkesi sadece ona verdiği imkân nisbetinde yükümlü tutar. Allah, sıkıntının ardından kolaylık ihsan eder. (Talâk Suresi, 65/7) Aileden bahseden Talâk suresinin tamamını okuyabilirsiniz.

Hemen bütün alimlerimizin ittifak ettiği bir mesele vardır: Anne rahminde aşılanma olduktan sonra çocuk artık düşürülmez. Sadece annenin hayati tehlikesi olursa düşürülür. 40 güne kadar ya da 120 güne kadar düşürülebilir diye verilen fetvalar bugün, muteber hocalarımız tarafından makul görülmemektedir. Bu hocalarımız, “imamlar embriyolojik safhaları henüz bilmediklerinden o günün şartlarına göre konuşmuşlar” demektedirler. Bu bir.. yani çocuğu aldırmanız doğru değil. Bu bir cinayet olur..

İkincisi, çocuk yetiştirmek elbette zordur. Nihayetinde bir nesil yetiştiriyorsunuz. Elbette zor olacak. Allah’ın yeryüzünde halifesi olacak bir varlığı hazırlıyorsunuz. Peygamberimizin yüzünü güldürecek ümmetin bir ferdini peygamberimize armağan ediyorsunuz. Kamil insan olmaya layık bir varlık için fedakarlıkta bulunuyorsunuz. Kamil insan ki, onun bir ânı bizim bir ömrümüze bedeldir. Ve siz en azından dünyaya bir güzel insan hediye bırakıyorsunuz. Elbette bu kadar büyük neticesi ve ona göre de büyük mükâfatları bulunan bir varlığın yetişmesi kolay olmaz. Tabi ki, geceniz gündüzünüz birbirine girecek, uyku dengeniz alt üst olacak.. Fakat bütün bu fedakârlıklar Allah’ın ve Efendimiz’in hoşnut olacağı bir nesil için yapılacaktır. Mükâfatı da ona göre kat kat olacaktır. Dolayısıyla zor deyip çocuğun canına kıyamazsınız. Hem, sadece siz değil binlerce ailenin bu şekilde çocukları oluyor ve bir şekilde bu çocuklar yetişiyorlar. Neden biz yetiştiremeyelim ki! Hemen herkesin başına gelen dertlerden dolayı neden feryad edip duralım ki!

Eğer süt yetmez diye düşünüyorsanız, çocuğu veren Allah, sütünü de verir. Hem o Rabbimiz “çocuklarınızı fakirlik endişesiyle öldürmeyiniz” buyurmuyor mu? Hem Bugün Allah’ın izniyle çocukların seviyesine göre mamalar üretilmiş. Süt yetmezse onlarla beslersiniz. Elbette anne sütünün yerini tutmaz ama emziremeyeceğim diye de bir çocuğa kıyılmaz. Size serinkanlı olmanızı, olgun ve mütevekkil bir Müslüman tavrı sergilemenizi tavsiye ederiz.. Evet, bugün biraz sıkıntı; yarın etrafımızdaki cıvıl cıvıl çocuklarla neşeli günler.. bugün biraz  dert, biraz gözyaşı; yarın dünya ahiret saadetine vesile olabilecek salih evlatlarla gülen günlerimiz.. Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler..

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|240|İçinizden ölüp de geriye eşler bırakan erkekler, eşlerinin evden çıkarılmaksızın bir yıla kadar geçimlerinin sağlanmasını vasiyet etsinler. Eğer kendileri çıkarlarsa, onların kendileri için yararlı gördüklerini yapmaları yüzünden size bir günah yoktur. Allah Azîz'dir, Hakîm'dir.
Sura 2