Gerdek Gecesi Adâbı

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Gerdek ya da zifaf gecesi; nikâhtan sonra karı-koca olan çiftin beraber baş başa geçirecekleri ilk gecedir. Gerek kız gerekse erkek, ilk defa karşı cins birisiyle baş başa kalacaklarından hem endişe ve korkuyu hem de sevinç ve heyecanı iç içe yaşarlar. Sevinç ve heyecanın yaşanması normaldir zira yeni bir hayatın başlangıcı yapılmakta, yuva kurulmakta, neslin devamı için ilk adım atılmakta ve ayrıca meşru dairede bedeni zevkin rahatlıkla yaşanacağı bir atmosfere girilmektedir.

Endişe ve korkuya gelince, bu daha ziyade kızda olmakla beraber erkekte de olabilir. Kız, ilk defa bir erkekle baş başa kalacaktır. Erkeğin ilk tepkisi, kendisini beğenip beğenmemesi, kaba ya da yumuşak davranması, kocasını tatmin edip edememesi gibi konularda endişe yaşar. Erkek, kız kadar olmasa da bu gece kendine göre bir endişe ve korku yaşayabilir. Hanımını bu ilk gecede memnun edip edememesi, ona nasıl davranacağını bilememesi, onu daha ilk gecede kendisinden soğutmaktan çekinmesi, acemilik yaşaması gibi hisler arasında gider gelir. Sevinç ve heyecanın dengeli şekilde sergilenmesi, korku ve endişelerin giderilmesi için bu geceye dair bazı hususların bilinmesi gerekir. Şimdi bunları kısaca arz edelim:

Besmele

Bismillah, her hayrın başıdır ve bismillah denilmeden başlanan işler bereketsizdir. Gerdek odasına da “bismillah” deyip girmeli ki yuvaya ilk adım mübarek ve bereketli olsun.

Selam, Kelam ve İkram

Zifaf odasına girerken selam vermeli. Selam, selamete, esenliğe vesiledir. İlk gece olması münasebetiyle zifaf gecesi biraz sohbet etmeli, karşılıklı iltifatta bulunmalı ve konuşurken nezaket ve yumuşaklığı elden bırakmamalıdır. Erkeğin hanımına içecek vs. ikramında bulunması da güzel olur. Bu konuda şöyle bir rivayet vardır: “Esma binti Yezîd, Âişe Validemizi süsleyip Resûlullah’a (sallallahu aleyhi ve sellem) getirmişti. Onu Hz. Âişe’yle oturmaya çağırdı. Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) geldi ve Aişe’nin yanına oturdu. Kendilerine büyük bir bardak süt getirilmişti. Sütü içti sonra Hz. Aişe’ye verdi. Âişe validemiz utandığı için başını öne eğdi.”[1]

Erkeğin Hanımına Dua Etmesi

Erkek, Efendimiz’in (sallallahu aleyhi ve sellem) tavsiyesi üzere, evlendiği gün hanımının alnına elini koyar, besmele çeker ve sonra da şöyle dua eder:

اَللّٰهُمَّ! إِنّ۪ي أَسْأَلُكَ خَيْرَهَا وَخَيْرَ مَا جَبَلْتَهَا عَلَيْهِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهَا وَمِنْ شَرِّ مَا جَبَلْتَهَا عَلَيْهِ

“Ya Rabbi Senden bunun ve tabiatının hayrını dilerim. Şerrinden ve tabiatının şerrinden de sana sığınırım.”[2]

İki Rekât Namaz

Müsaitse eşlerin beraberce iki rekât namaz kılmaları, kadın müsait değilse erkeğin tek başına kılması sahabe tarafından tavsiye edilmiştir. İbn Mesud, Ebû Zerr ve Huzeyfe (radıyallahu anhum), yeni evlenmiş bir şahsı ziyarete gittiklerinde ona şu tavsiyede bulunmuşlardır:

إذَا دَخَلَ عَلَيْكَ أَهْلُكَ فَصَلِّ رَكْعَتَيْنِ ثُمَّ سَلِ اللّٰهَ مِنْ خَيْرِ مَا دَخَلَ عَلَيْكَ ثُمَّ تَعَوَّذْ بِهِ مِنْ شَرِّهِ ثُمَّ شَأْنُكَ وَشَأْنُ أَهْلِكَ

“Eşin yanına girdiğinde iki rekât namaz kıl ve Allah’tan, eşinin hayrını iste, şerrinden de Allah’a sığın. Sonra eşinle istediğin gibi vakit geçir.”[3]

İlk gece dikkat edilecek önemli bir husus da birleşmeyi belli bir usul içinde yapmak ki bu da gelecek konumuzda anlatılmıştır.


[1] Ahmed b. Hanbel, Müsned, 6/471 (27632).

[2] Ebû Dâvud, nikâh 46.

[3] İbn Ebî Şeybe, Musannef, 10/394 (30352).

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

3|74|Rahmetini dilediğine özgüler. Allah, büyük lütfun sahibidir.
Sura 3