Kadınlar saçlarını kestirebilirler mi? Bunun bir şekli var mı?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Kadının saçını, erkeğe benzeyecek şekilde tıraş ettirmesi, yani ensesi görünecek derecede kestirmesi, Efendimiz (s.a.s.) tarafından kesin şekilde haram kılınmış ve bunu yapan kadın lânetlenmiştir. Bu konuda âlimlerimiz arasında ittifak vardır.

Traşın dışındaki kısaltmalar caizdir. Burada da yine erkeğe benzememek esastır ve erkeklerin saçları kadar kısaltmamak icab eder. Nitekim hadis şerhlerinde bu mesele şu şekilde ifadelendirilmiştir: Kadınlara saç tıraşı yoktur. Onlara ancak kısaltmak vardır. (Fethu’l Bari c. 1, s. 316).

Meseleye mahremiyet ve tesettür açısından da baktığımızda, uzamış saçların zaman zaman kesilmesinin daha uygun olacağı ortaya çıkar. Zira uzun saçların, eşarbın altından çıkmaması veya toplandığında eşarbın içinde hoş olmayan bir görüntü oluşturmaması için bu şarttır. İşin bir de sıhhi yönü vardır ki, bu da göz önünde bulundurulmalıdır.

Özetleyecek olursak, kadınlar saçlarını erkeğe benzemeyecek şekilde kesebilir ve böylece tesettüre daha uygun hale getirebilirler.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

9|35|Gün olur, cehennem ateşinde onların üzerine lav dökülür de bununla onların alınları, böğürleri, sırtları dağlanır: "İşte egolarınız için yığdıklarınız. Hadi, tadın biriktirmiş olduklarınızı!"
Sura 9