Kur’an okurken dudakların kımıldamasının hükmü nedir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Bir insanın konuşmasının delili dudaklarını veya dilini kıpırdatmasıdır. Dilini veya dudaklarını kıpırdatmayan bir insanın konuştuğunu söyleyemeyiz.

İşte aynı şekilde namazda veya namaz dışında kıraatın gerçekleşebilmesi için dudakların ve dilin kıpırdatılması gerekir. Bunun dışında, içinden veya gözle yapılan okumalar, kıraat sayılmaz. Bunlar olsa olsa tefekkür veya tahayyül nevinden şeyler olur. Buna okuma değil düşünme denir. Oysa namazın rükünlerinden birisi de kıraattir. Rükünlerden biri olmayınca namazın sıhhati olmaz. Bu açıdan namazlarda içimizden okuduğumuzda dudakların ve dilin kıpırdatılması gerekir.

Namazda imamın veya tek başına namaz kılanların gizli okuyuşu; kendi duyabileceği bir sesle, fısıldar gibi, harfleri yerinden çıkarmak ve niteliklerini uygulamak suretiyle okumasıdır.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|249|Tâlût, askerleriyle yola çıkınca dedi ki: "Allah sizi bir ırmakla imtihan edecektir. O halde, ondan içen benden değildir. Ama onu tatmayan bendendir. Eliyle bir avuç alan kişi başka." Bunun ardından, pek azı müstesna olmak üzere ondan içtiler. Nihayet o ve onunla beraber iman edenler ırmağı geçtiklerinde şöyle dediler: "Bugün bizim Câlût'a ve ordusuna karşı hiçbir gücümüz yoktur." Allah'a kavuşacaklarını düşünenler ise şöyle konuştular: "Sayıca az nice topluluk vardır ki, sayıca çok nice topluluğa Allah'ın izniyle galip gelmiştir. Allah sabredenlerle beraberdir."
Sura 2