Paranın zekâtı nasıl hesaplanır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Günümüzde en önemli alış-veriş ve ticaret aracı olan paralar da zekâtı verilmesi gereken mallar arasındadır. Paraların gerek nisap miktarı gerekse verilmesi gereken zekât miktarı altın ve gümüşle aynıdır. Buna göre, 85 gr. altın değerinde parası olan kimsenin üzerinden bir sene geçtikten sonra bu parasının kırkta birini zekât olarak vermesi gerekir.

Nakit paralar, çek, senet ve hisse senedi gibi kıymetli evrak, altın ve gümüşler ve bir de ticaret malları aynı kategoride değerlendirilir. Yani bunlardan herhangi birinden veya hepsinden sahip olduğu mal toplamda 85 gr. altın değerine ulaşıyorsa bu kişiye zekât düşer. Mesela bir kişinin, 20 gr. altını, 30 gr. altın değerinde parası ve 35 gr. altın değerinde de ticaret eşyası bulunsa bunların toplamı 85 gr. altına ulaştığı için bu kişinin sahip olduğu mallarının zekâtını vermesi gerekir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

7|129|Dediler ki: "Senin bize gelişinden önce de işkenceye uğratıldık, gelişinden sonra da." Mûsa dedi: "Rabbinizin, düşmanınızı yok etmesi ve nasıl davranacağınıza bakmak üzere yeryüzünde sizi yöneticiler yapması umulabilir."
Sura 7