Peygamber Efendimiz’in namazda önünden geçen çocuğa ettiği bedduanın hikmeti nedir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Bu hadisin sened ve manasında meçhullük ve  var deyip hadisi zayıf ya da metruk görenler de olmakla beraber biz sahih olarak kabul edildiğini düşünerek diyebiliriz ki,

1. Çocuk hırçındır, hırçınlığının cezasını görmüştür.

2. Çocuk, tamamen çocuk yaşta değildir. Eşeğe binip de onu sürecek kadar delikanlıdır. Çünkü rivayette, “ben eşeğe bindim ve namaz kılan Allah Resülü’nün önünden geçtim” ifadesi vardır. (Ebû Davud, Salât 110)

3. Yapılan şeyin namaza, Allah Resulüne karşı bir saygısızlık olması itibariyle Allah’ın gayretine dokunması ve daha büyük bir cezanın gelmesi muhtemeldi. Allah Resulü, gelecek daha büyük bir cezaya göre daha küçük bir ceza ile durumun hafiflemesine vesile oldu.

4. O zaman çocuk veya delikanlı olan şahıs, daha sonra hadiseyi kendi dilinden anlatmış ve herhangi bir memnuniyetsizlik izhar etmemiştir. Demek ki suçunu kabul etmekte ve Allah Resulü’nün duasına itirazda bulunmamaktadır.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

10|24|Şu iğreti hayatın durumu gökten indirdiğimiz bir suya benzer: İnsanların ve davarların yedikleri yeryüzü bitkisi onunla karışmıştır. Nihayet toprak, takılarını kuşanmış, süslenmiştir. Toprağın sahipleri onun üzerinde egemen olduklarını sanmaktadırlar. Tam bu sırada emrimiz ona gece veya gündüz ulaşmıştır. Ve onu, sanki dün yerinde yokmuş gibi biçip atmışızdır. Derin derin düşünen bir topluluk için ayetleri böyle ayrıntılı olarak veriyoruz.
Sura 10