Kadınlar misafirliğe giderken süslenebilirler mi?

Açıklama: Bazen erkeklerle bayanların beraber bulunduğu ziyaretlere gidiyoruz. Genellikle bayanların kendi aralarında oturduğu bu tür ziyaretlere giderken bayanın süslenmesi veya makyaj yapması caiz midir?

Bir kadının süslenebileceği, koku sürünebileceği veya kendini cazip hâle getirebileceği tek erkek vardır, o da eşidir. Eşine karşı güzel görünmek için uğraşan bir kadın için böyle bir davranışın müstehap, övülen bir şey olduğunu daha önce ifade ettik çünkü bu suretle eşinin gözünü ve aklını dışarının fitnesinden koruyup onu helâl dairesinde tutacaktır. Ancak bunun dışında bir kadının -velev ki aile ziyaretine gitsin ve kadınlar ayrı otursun- makyaj yapması, dikkatleri üzerine toplaması, süslenip püslenmesi câiz değildir çünkü böyle bir kadın için gerek yolda gelip giderken gerekse girip çıkmalarda nâmahrem erkeklerin gözünden uzak kalması oldukça güçtür.

Ancak bu demek değildir ki kadın pejmürde dursun giyiminde kuşamında gereken titizliği göstermesin. Burada yasak edilen husus, kadınların bir fitne hâline gelmeleri ve erkekler nazarında tahrik edici birer unsur olmalarıdır. Bu yüzden kadın sade giyinmeli, evi dışında koku sürünmemeli, eşi dışındaki kimseler için süslenmemeli, tabiî hâlinde bulunmalıdır.

Tabii ki burada kadının durumuna ve bu kuralları ihlalinin ölçüsüne göre mesuliyeti de farklı olacaktır. Bu da her kişinin vicdanına kalmış bir husustur. Yani bu gibi durumlarda kesin ölçüler verebilmek zordur. Dinin koyduğu genel kaideler ve yasaklar vardır. Her bir Müslüman bunlara ne derece muvafık hareket ettiğine kendisi karar verecektir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

12|26|Yûsuf dedi ki: "O, gönlünü eğlendirmek için beni kullanmak istedi." Kadının ailesinden bir tanık da şu yolda tanıklık etti: "Eğer erkeğin gömleği önden yırtılmışsa kadın doğru söylüyor, bu durumda erkek yalancılardandır.
Sura 12