Çocuğumuza isim koyarken mutlaka Kur’an’da yer alan bir isim mi olması gerekiyor?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

İsim koyarken bu ismin Kur’ân’da bulunan isimlerden olması gerekir diye bir mecburiyet yoktur. Çünkü Peygamber Efendimizin (s.a.s) çocuklara koyduğu ya da ismini değiştirdiği insanların isimlerinin hepsi Kur’an’da yoktur. Bugün Kur’an’da geçiyor diye bazı kelimeler isim olarak konuyor ama o kelimeler bazen insana yakışmıyor. Mesela, Kezban ismi Kur’an’da geçen bir kelimenin yarısıdır, biraz değiştirilerek alınmıştır ve manası yalancı demektir. Yine mesela, son zamanlarda kız çocuklarına verilen Aleyna ismi, “bizim üzerimize” demektir. Yani insana isim olabilecek bir şey değildir.

Öyleyse, isim koyarken Kur’an’da geçip geçmemesinden ziyade manasının ve anlamının güzel olması ölçü olmalıdır. Bunun dışında çocuğumuza Peygamberlerin ve büyük zatların isimlerini de koyabiliriz.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

22|2|Onu göreceğiniz gün, her emzikli kadın, emzirdiğinden vazgeçer ve her gebe kadın, taşıdığını düşürür. Sen o gün insanları sarhoşlar halinde görürsün; oysaki onlar sarhoş değillerdir, ama Allah'ın azabı çok şiddetlidir.
Sura 22