Çocuğunuzu Okula Hazırlarken Neleri Dikkate Almalısınız?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Çocuğuna dikkat eden, onun üzerinde titreyen ve onu olumlu yönde yönlendirmeye çalışan anne baba, çocuğuna bir dünya bağışlıyor demektir.”(Ord. Prof. Dr. A. Fuat Başgil)

1) Öncelikle çocuklarınıza, zaman plânlama vakitleri kavratma, neleri ne zaman yapacaklarını öğretme konusunda devamlı bir gözetiminiz ve denetiminiz olmalıdır. Zamanını iyi kullanamayan, plânlayamayan ve dengesiz kullanan çocuk, hayatı da bir dengesizlik ve karamsarlık manzumesi olarak algılar. Bu ise çocuğun başarısına olumsuz etki yapar.

2) Uykusunu plânlı ve dengeli kullanmasına dikkat edin. Geç yatan çocuk uykusunu alamaz ve sabahleyin uyanma güçlüğü çeker. Bu durumdaki çocuk kendisini bulamaz, yiyemez, ne yaptığının farkında olamaz. Dersleri dinlerken de yorgun, bitkin ve huzursuz bir şekilde izler. Bu ise başarısını olumsuz yönde etkiler.

3) Çocukların bir uyku vakitleri olmalı. Bunu hem çocuk hem de anne baba takip etmeli. Bu konuda taviz verilmemelidir. Uyku alışkanlığı oturursa, hem vücut metabolizması dengeli olur, hem de zihin açık ve duru kalır.

4) Çocuğun akşam çalışmaları izlenmeli, desteklenmeli, istekleri ve problemleri takip etmelidir. Akşam çalışmasını tamamlayamayan çocukta, huzursuzluk olur. Uykusunu da rahat alamaz. Okula da isteyerek gidemez.

5) Akşam yatmadan önce, sabah hazırlığını yapması, gerekli kitap ve defterlerini ve diğer gereçlerini çantasına koyup hazırlaması için, uzaktan denetçilik yapın. Bu alışkanlığı kazanmazsa, her sabah bir panik yaşar.

6) Çocuğun gerek biyolojik gerekse de psikolojik bir problemi olup olmadığına dikkat edilmeli. Size söyleyemediği bazı problemleri yüzünden kendi içine kapanır, daha büyük olumsuz bir gelişmeye yol açar.

7) Sabahleyin çocuğunuzu kendiniz gidip kaldırmayın, kendilerinin kalkmalarını öğütleyiniz. Saati kurun veya radyoyu ayarlayın. Çocuk kendi işini kendi plânlasın, uyanmak için onun hazırlığını kendisi yapsın.

8) Sabah kahvaltısını gereği gibi yapması, okula aç gitmemesi için gözlemcilik yapın. Ancak yemek konusunda zorlayıp, üzerine gitmeyin. Çocuğun ne kadar yemekle ilgili üzerine gidip ısrar ederseniz, o kadar ters tepki alırsınız.

9) Sabah evden çıktığında çıktığı vakte dikkat edin. Geç gidip nefes nefese kalmaması veya erken gidip boşuna zaman harcamaması konusunda titizlikle takip edin.

10) Beslenme çantasına gerekli olan her şeyi koyun. Yoksa çocuk, okul kantini veya seyyar satıcılarda karnını doyurur. Bu da çok zaman sağlıksız beslenmeye yol açar.

11) Çocuğa, yolda yürürken kaldırımları kullanması gereğini, trafik kurallarını öğütleyin. Yolda yürürken bir şey yiyip içmemelerini de söyleyin. Çünkü yürüyerek bir şeyin yenmesi, hem dikkati dağıtır, hem sağlıksız bir beslenmedir, hem de çevreye iyi bir örnek olmaz.

12) Çocuğun okula geliş gidişlerinde birlikte olduğu arkadaşlarına da dikkat edin. Olumsuz, sorumsuz davranışları varsa çocuğunuzu derhal uyarın.

13) Çocuğunuzun okul çıkış saatini bilin. Okulla ev arasında geçecek zamanı da hesaplayın. Eğer çocuğunuz, eve gelmede geç kalıyorsa bunun hesabını kırmadan ve üzmeden sorun. Eğer yeterli bir açıklama yapamıyorsa, mutlaka nedenini araştırın. Zararlı bir çevre veya zararlı bir arkadaş grubunun etkisine kakılıp kakılmadığından emin olun. Yoksa, öğrendiğiniz vakit çok geçmiş olur.

14) Çocuğunuz eve geldiğinde, onu güler yüzle karşılayın. Anlattıklarım dinleyin, başarılarından dolayı, o akşam ödüllendirmeye çalışın. Bu, çocuğun başarısını hızlandırır.

Çocuğu okula gönderirken, ona yalınızca kuralları öğretin ve denetleyici olun. Onun işini, onun yerine yapmaya kalkmayın. Eğer çocuğun yapması gereken bir işi kendiniz yaparsanız, hem çocuğunuzu tembelliğe atmış olursunuz, hem de becerilerinin gelişmesini engellersiniz. Sizin nezaretinizde, her şeyini çocuğunuz kendi yapmalıdır.

Doç. Dr. Halit Ertuğrul

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|177|Yüzlerinizi doğu ve batı yönüne çevirmeniz hayırda erginlik/dürüstlük değildir. Hayırda erginlik/dürüstlük o kişinin hakkıdır ki, Allah'a, âhiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır; akrabaya, yetimlere, çaresizlere, yolda kalmışa, yoksullara, özgürlüğüne kavuşmak gayretinde olanlara malı seve seve verir, namazı/duayı yerine getirir, zekâtı öder. Böyleleri söz verdiklerinde ahitlerine vefalıdırlar; bolluk ve bereket zamanı kadar, zorluk, sıkıntı ve şiddet zamanında da sabırlıdırlar. İşte bunlardır özüyle sözü bir olanlar. İşte bunlardır takva sahipleri.
Sura 2