Erkeğin, hanımının adeti bittikten sonra gusül abdesti almadan ilişkiye girmesi uygun mudur?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Kur’an’ı Kerim’de Allahu Teala adet halindeki kadına yaklaşmayı haram kılmış ve kadınla ilişkinin ancak adet bitiminde helal olacağını bildirmiştir. “Bir de sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: Bu, bir rahatsızlıktır, Onun için, âdet sırasında kadınlardan geri durun ve onlar temizleninceye kadar, kendilerine cinsel yaklaşmada bulunmayın. Temizlendikten sonra, Allah’ın izin verdiği şekilde onlara yaklaşın. Allah tövbe ile kendisine dönenleri sever, temizlenenleri de sever.” (Bakara Suresi, 2/222)

Evet ayeti kerimede de görüldüğü gibi kadınlar ancak adetten temizlendikleri vakit onlarla ilişki helal olur. Ancak ayette geçen “temizlenme” kelimesinden ne anlama geldiğinin tam olarak anlaşılması için bunun izah edilmesi gerekir. Buna göre; Bir kadının eğer adet günleri on günden fazla ise gusül almadan ilişkiye girebilir. Ancak on günden az süren adet kanaması bittiğinde, ilişkiye girebilmesi için ya gusül abdesti alması gerekir veya üzerinden bir namaz vakti geçmesi gerekir ya da bir özründen dolayı teyemmüm edip onunla nafile de olsa bir namaz kılması gerekir. Tabii ki en güzeli gusül abdesti aldıktan sonra ilişkiye girmesidir ki, diğer üç mezhep imamının nokta-i nazarı da budur.  Ancak bu hükümler kanın, kadının normal adet süresi bitiminde kesilmesi durumundadır.

Eğer kan, kadının âdeti tamamlanmadan önce kesilecek olursa, kadının hayız müddeti üç günü aşmış ve kadın gusül almış olsa dahi, adet süresi bitmeden kocasıyla ilişkide bulunamaz. Çünkü adet müddeti içerisinde kanın tekrar gelme ihtimali vardır. Ancak böyle bir kadın kanın kesilmesi üzerine gusül abdesti alırsa ihtiyaten namazlarını kılar ve oruçlarını da tutar.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

56|19|Ne başları döner ondan ne de akılları karışır.
Sura 56