Fıtır sadakası ne demektir?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Dilimizde daha çok “fitre” olarak bilinen Fıtır Sadakası, Ramazan Bayramı’na kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında nisap miktarı mala sahip olan Müslümanların kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kimseler için yerine getirmekle yükümlü oldukları malî bir ibadettir.

Zekât doğrudan mala bağlı bir ibadet olmasına karşılık, fıtır sadakası şahıslara bağlıdır ve şahıs başına verilmesi gereken bir mükellefiyettir.

Abdullah b. Ömer radıyallahu anh): “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) sadaka-i fıtrı Müslümanlardan büyük-küçük, kadın-erkek, her bir hür ve köle üzerine bir sa’ (yaklaşık 3350 gr.) hurma veya bir sa’ arpa olarak farz kıldı.” (Buhârî, Zekât 70; Müslim, Zekât 13) demiştir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

4|94|Ey iman edenler! Allah yolunda gaza için dolaştığınızda, iyice anlayıp dinleyin de size selam verene/barış teklifi sunana "Sen mümin değilsin!" demeyin. İğreti hayatın menfaatine göz dikiyorsunuz ama Allah katında çok ganimetler vardır. Önceden siz de öyle idiniz ama Allah size lütufta bulundu. O halde, iyice araştırın, anlayın dinleyin. Çünkü Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.
Sura 4