Hacerü’l-Esved’i öpmek için izdihama sebep olmak caiz mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Tavâf esnasında izdiham yoksa ve kimse rahatsız edilmeyecekse Hacerü’l-Esved’i öpmek sünnettir. Peygamber Efendimiz, Hazreti Ömer’e hitaben şöyle buyurmuştur:

– Ey Ömer, Hacerü’l-Esved’i öpmek için kalabalığa girme. Zira sen kuvvetlisin, yanındaki zayıflara eziyet verebilirsin! Allah Resûlü’nün Hz. Ömer’e söyledikleri o dönem için bugünkü kadar kalabalık olmayan hacdan ziyade günümüze bakıyor gibi. Yanındakileri itip kakarak eziyet verme pahasına Hacerü’l-Esved’i öpme Efendimiz’in tavsiye etmediği bir husustur. İnsanlara eziyet etmek haram; Hacerü’l-Esved’i öpmek sünnettir. İkisi arasında mukayese yapmak ise herkesin normalde yapabileceği bir şeydir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

14|21|Hepsi toplu halde, Allah'ın huzuruna çıkmış olacaklar. Ezilip horlananlar, büyüklük taslayanlara diyecekler ki: "Biz sizin birer uydunuzduk. Şimdi siz Allah'ın azabından bir kısmını bizden uzaklaştırabilir misiniz?" Cevap verecekler: "Allah bize kılavuzluk etseydi elbette biz de size kılavuzluk ederdik. Şimdi inleyip feryat etsek de sabretsek de bir. Sığınacak hiçbir yerimiz yok."
Sura 14