Kadınların ziynet eşyalarından zekât vermeleri gerekir mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Altın veya gümüşten yapılmış ziynet takıları veya tablo, çanak-çömlek, kaşık, çatal vb. mallar nisap miktarına ulaşıp üzerinden bir kamerî yıl geçince bunların zekâtını vermek farz olur çünkü altın ile gümüş artan ve büyüyen mallardır. Bunların özünde satış bedeli olma (semen) niteliği vardır. Bu yüzden ister külçe, ister döküm, isterse insanlar için süs eşyası olarak elde bulunan altın ve gümüş olsun, hepsinin zekâtını vermek gerekir.

Evet, miktarı 85 grama (20 miskal) ulaşan yüzük, küpe, gerdanlık, bilezik gibi altın takıları bulunan bir kadın, bu takıların üzerinden bir sene geçtikten sonra bunların kırkta bir (% 2.5) zekâtını vermekle mükelleftir. Diğer yandan zekâta tâbi bulunan bu ziynet eşyaları elde bulunmaya devam ediyorsa, bunların her yıl zekâtlarının tekrar verilmesi gerekir. Bunu, kocası dilerse kendi malından da verebilir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

35|18|Hiçbir günahkâr, bir başkasının günahını yüklenmez. Yükü ağır gelen, onu taşımaya çağırsa bile, kendisinden hiçbir şey yüklenilmez. Akraba bile olsa... Sen ancak Rablerinden için için korkanları ve namazı/duayı yerine getirenleri uyarırsın. Arınıp temizlenen, kendi benliği için arınıp temizlenir. Dönüş Allah'adır.
Sura 35