Süs köpeği satmak caiz mi?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ben petshop işi yapan bir esnafım. Sattığım hayvanların için de süs köpekleri de var. Yaptığım bu iş caiz midir?

Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir.” (Buhari, Zebâih, 6; Müslim, Müsakât, 46,50,56-58)

Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadislerde göz önünde bulundurulduğunda, koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslam’da menedilmiştir. Çünkü

a) Köpek besleyecek kadar imkânı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.

b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.

c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri korkutur, rahatsız eder.

***

Köpek alınır, satılır. Yeter ki bir fayda sağlasın, bir iyilik ve hizmeti olsun. Ava çıkınca tavşan tutup sahibine getiren yahut davarı bekleyip çobana yardım eden yahut da bağ, bahçe, ev, bark bekçiliği yapıp hizmette bulunan köpekler fayda veren hayvanlardandır. Bu faydaları için alınıp satılmaları caiz olur. Bunları beslemekte mahzur da olmaz. Ancak, evin içine sokulmayıp dışarıda bekletilmeli, bunların girdiği eve, odaya meleğin girmeyeceği bilinmelidir. Bu bakımdan hiçbir faydası olmayan, sadece süs için evlere sokulan köpekleri bakıp beslemek câiz olmaz. Süs köpeği ihtiyaç değildir. Nitekim uçup giderek havadaki kuşu yakalayıp sahibine getiren şahin gibi avcı kuşların da alınıp satılmaları câizdir. Arslan, kaplan, fil gibi hayvanlar da köpek gibi fayda sağladığı takdirde alınıp satılır. Bunlar derileri için de alınıp satılabilir. Derilerini temizleyip kürk gibi şeylerde istimal etmek caizdir. Hiçbir suretle alınıp satılmayan hayvan domuzdur. Domuz tümüyle necistir. Ne alınır, ne de satılır. Sadece kılları ayakkabı dikişi yapılır, yahut badana fırçası olarak kullanılabilir. Bunun da terki, kullanılmasından evlâdır.

Görüldüğü gibi köpeği evde hiçbir faydası olmadan sadece süs için beslemek için tutmak dinimizde menedilmiştir. Bundan dolayı, bu iş için kullanılacağı bilinen köpekleri satmak da aynı şekilde caiz olmayacaktır. Çünkü fıkıh usulünde meşhur bir kaide vardır ki; “Yenilip içilmesi ve kullanılması caiz olmayan bir şeyin alınıp-satılması da caiz değildir”.

Bir fayda sağlayan köpekleri (avcılık yapan, ev bekleyen, çobana yardım eden veya polis köpekleri), tavşan, kuş gibi diğer evcil hayvanları alıp satmakta bir mahzur yoktur.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

10|102|Onlar, sırf kendilerinden önce gelip geçenlerin günleri gibisini bekliyorlar. De ki: "Bekleyin! Sizinle beraber ben de bekleyenlerdenim."
Sura 10