Vahyin mahiyetini anlayabilir miyiz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Vahyin mahiyetini tam olarak anlayamayız. Bunu ancak kendisine vahiy gelen elçiler bilebilirler. Diğer bir kısım insanların vahyin tarifine kalkışmaları, körün renkleri ya da fili tarif etmesine benzer. Ancak vahyin çeşitleri ve indiği esnada, orada hazır bulunanların gördükleri birtakım belirtiler olabilir. Nitekim ashab-ı kiram, Resûlullah’a (sallallahu aleyhi ve sellem) vahiy gelirken, vücudunun titrediğini, yüz renginin değiştiğini, soğukta bile terlediğini, bazı sesler çıkardığını, ağırlaştığını vs. görürlerdi.

Varlık âlemi, sadece gözümüzle gördüğümüz şeylerden ibaret değildir. Görmeyip de hissettiğimiz pek çok şey vardır. Akıl, sevgi, korku, üzüntü vs. varlığı kesin olan ancak gözümüzle asla göremediğimiz gerçeklerdendir. Fakat hiç kimse “Göremiyoruz.” diye bu gerçekleri inkâr etmemektedir.

Doç. Dr. Muhittin Akgül

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

3|119|Siz öyle kişilersiniz ki, onlar sizi sevmedikleri halde siz onları seversiniz. Ve Kitap'ın tümüne inanırsınız. Onlar ise sizinle karşılaştıklarında "İnandık!" derler; başbaşa kaldıklarında ise size öfkelerinden parmak uçlarını ısırırlar. De ki onlara: "Öfkenizle geberin!" Allah, göğüslerin içindekini çok iyi bilmektedir.
Sura 3