Peygamberler sadece Sâmi ırkına mı gelmiştir?

Biz Kur’an’da geçen Peygamberlerin hepsinin hangi ırktan olduğunu bilmiyoruz. Bir kere ilk insan ve ilk peygamber olan Hz. Âdem’in bir ırkı yoktu. Ondan sonra gelen peygamberlerden yirmi beşinin Kur’an’da ismi geçmektedir. Fakat bir hadiste Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) 124 bin peygamber geldiğini haber veriyor. Biz bunların nerelerde hangi ırklara peygamber gönderildiğini bilemiyoruz.

Diğer yandan Kur’an’da peygamber gönderilmedikçe azap edilmeyeceği yer alıyor. Buradan yola çıkarak aslında her kavme bir peygamber gönderildiğini anlıyoruz. Bununla beraber, peygamberlerin ırklarını tespite çalışmanın bize bir faydası yoktur. Zira, bütün dinler ırkçılığın karşısındadır. Ahirette de insanlara, ırklarına göre değil amel ve niyetlerine muamele edilecektir. Ayrıca Efendimiz (aleyhissalatü vesselam) belli bir ırka değil bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir. Yani kişi hangi ırktan olursa olsun ancak Hz. Muhammed’e (sallallahu aleyhi ve sellem) ittiba etmekle kurtulabilecektir. Durum buyken, ırk meselesini soruşturmak, değerleri karıştırmak manasına gelir.

Etiketler:, ,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

30|51|Yemin olsun, bir rüzgâr göndersek de o yeri sararmış görseler, arkasından hiç şaşmadan nankörlük etmeye başlarlar.
Sura 30