Aile Sırları Anlatılır mı?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Karı-kocanın karşılıklı ihtiyaçlarını anlatan ayette Rabbimiz:

– Kadınlar sizin için, siz de onlar için elbisesiniz! buyurmuştur.

Yani elbisenin ihtiyaçları karşılayıp ayıplarını örttüğü gibi siz de birbirinizin ihtiyaçlarını karşılar, kusurlarını örter, kimseciklere açıklamaz, ilan etmezsiniz demektir.

Karı-koca karşılıklı zaaf ve kusurlarını asla yabancılara duyurmaz, elbisenin ayıpları örttüğü gibi örter, kendileriyle Allah arasında sır olarak ev hallerini hep korurlar, asla başkalarına duyurmazlar.

Bu cümleden olarak kadın, komşusunda beyinin ne aşırı iyiliklerinden, ne de kötülüklerinden söz etmez, hep normal sözlerle dikkat çekmeyen şekilde anlatımda bulunur, kıskançlığa sebep olacak, yahut da gıybeti gerektirecek ifade ve üsluptan uzak kalır, aile sırlan komşularda konuşma konusu olmaz.

Yani kadın kendisi gittiği komşunun evine kendi sırlarını götürüp de komşunun gönlünü kirletmediği gibi; komşunun sırlarını kendi evine taşıyıp da kendi evinde konuşma konusu da yapmamalıdır ki, birbirinden emin olan komşular ömür boyu dostluklarını koruyup gidip gelmelerden memnun kalsınlar.

Yoksa, yine geldi, acaba bize neler konuşacak, bizden de neler alıp götürecek endişesi, komşuluğu da zedeler, dostluğu da bozar. İtimat edilmeyen aile durumuna düşme söz konusu olabilir.

Böyle bir yoruma maruz kalmamak için iddiasız olmalı, hep tevazu içinde kalmalı, sivri sözlerden, tırmalayıcı konuşmalardan dikkatle kaçınmalıdır.

Ahmet Şahin

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

30|11|Allah yaratışa başlar, sonra onu varlık alanından çekip tekrar yaratır. En sonunda O'na döndürülürsünüz.
Sura 30