İşyerinden cumaya izin vermiyorlar, ne yapabilirim?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Açıklama: Ben bir fabrikada çalışıyorum. Bizim fabrikada Polonya’dan getirilen makinemiz var. O makine hiç durmuyor. Bu yüzden cuma namazını kılmamıza izin verilmiyor. Böyle bir durumda takınmamız gereken tavır ne olmalıdır?

Cuma namazı akıl-baliğ olmuş her erkeğe farzdır. Bundan dolayı cumaya gitmek için her hangi bir özrü bulunmayan kişilerin Cuma namazını eda etmeleri gerekir. Kişiyi cumadan alıkoyan özürler arasında bir işte çalışması yoktur. Yani öncelikle kişinin bir işte çalışmasının, cumaya gitmemek için bir özür olamayacağını belirtmek gerekir. Ancak kişi başka bir iş bulamıyorsa ve çalıştığı işte de Cuma namazını kılma imkânı yoksa o kişi ailesinin nafakasını kazanmak zorunda olduğundan yeni bir iş bulana kadar onun için bir zaruret durumundan söz edilebilir. Ve o kişi Cuma yerine öğle namazını kılar.

Normal şartlarda patronun işçilerini namazlardan alıkoyma gibi bir hakkı yoktur. Bir kişi bir işe başlarken iş sahibiyle belirli bir saat karşılığında çalışmak için anlaşsa bile o çalışma saati aralığında kalan namazlarını kılması gerekir. Ve bununla anlaşmayı ihlal etmiş olmaz. Çünkü namaz kılmak Allah hakkıdır. Ve Allah hakkının bulunduğu bir yerde kul hakkından söz edilemez.

Bundan dolayı öncelikle bizler bir işe başlarken namazlarımızı ve özellikle Cuma namazımızı kılabilecek miyiz, bunu düşünmeli gerekirse bu meseleyi iş sahibine açmalı ve ona göre işe başlamalıyız.

Şimdi sizin durumunuza baktığımızda şunları söyleyebiliriz. Sizin yapmanız gereken iş sahibiyle görüşerek cumayı kılabilmek için çözüm aramaktır. Bunun için de gerekirse makinenin kısa bir süreliğine durdurulması, bu mümkün değilse, Cuma saatinde çalışabilecek bir gayr-i müslimin iş başına geçirilmesi veya kadın bir işçi bulunması gibi bir şey yapılabilir. Bunların dışında meseleyi halledemiyorsanız, yeni bir iş aramanız, iş bulduğunuzda da hemen oradan ayrılmanız gerekir. Zira dünyamızı kazanalım derken ahiretimizden olamayız. Cuma namazı ise, ahiret açısından çok önemlidir.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

4|92|Yanlışlık hali müstesna, bir müminin bir mümini öldürmesi olacak şey değildir. Yanlışlıkla bir mümini öldürenin, özgürlüğü elinden alınmış bir mümini özgürlüğüne kavuşturması, ölenin ailesine de üzerinde anlaşmaya varılacak tatmin edici bir diyet vermesi gerekir. Vârislerin, diyeti bağışlaması hali müstesna. Eğer öldürülen, mümin olmakla birlikte size düşman bir topluluktan ise o zaman öldürenin, özgürlüğünden yoksun bir mümini özgürlüğüne kavuşturması gerekir. Öldürülen, sizinle aralarında antlaşma bulunan bir toplumdan ise o durumda, öldürülenin ailesine tatmin edici bir diyet verme yanında, hürriyetinden yoksun bir mümini hürriyetine kavuşturmak da gerekli olur. Bunlara imkân bulamayan, Allah'a tövbe olarak iki ay kesiksiz oruç tutar. Allah, gereğince bilendir, hikmeti sonsuzdur.