Tesettürlü olacağıma dair adak adamıştım, yerine getirmem gerekir mi?

Açıklama: Yıllar önce çocuğum ateşli bir hastalığa yakalandığında iyileştiği takdirde kapanacağıma dair Allah a söz vermiştim. Ancak buna bir türlü muvaffak olamıyorum. Acaba bu ahdimi yerine getiremediğim takdirde bir kefaret ödeyerek sorumluluğundan muaf olma imkânım var mı?

Aslında sizin tesettüre riayet etmeyerek başınızın açık durması, bu ahdinizi yerine getirememekten daha büyük bir mesuliyet ve sorumluluktur. Yani böyle bir adakta bulunmamış olsanız bile, zaten başınızı örtmediğinizden dolayı günaha giriyorsunuz. Çünkü bu dinde kesin olarak Allah’ın farz kıldığı bir emirdir.

Aslında insanın zaten yapmakla mesul olduğu farzları veya vacipleri adakta bulunması doğru değildir. Yani bir kişi “Allah’ım şu işim olursa öğle namazını kılacağım veya Ramazan’da oruç tutacağım” diyemeyeceği gibi, “başımı örteceğim, gıybet etmeyeceğim, kumar oynamayacağım” da diyemez. Çünkü bunlar zaten kişinin yapmakla sorumlu olduğu farz ve haramlardır.

Ancak kişi yapmakla zorunlu tutulmadığı başka bir ibadeti adak olarak adayabilir. Mesela, falan şey olursa şu kadar nafile namaz kılacağım veya nafile oruç tutacağım ya da bir kurban keseceğim diyebilir. Bundan dolayı sizin yapmanız gereken, böyle bir adakta bulunmamış olsanız bile, başınızı örtmenizdir. Böyle bir adakta bulunduğunuza göre demek ki, bu sizin yapabileceğiniz bir şey. Dolayısıyla sizi bu emri yerine getirmekten alıkoyan sebepleri düşünüp bunların üzerine gidin. Eğer ciddi ister ve gayret gösterirseniz, tesettüre riayet edebilirsiniz. Çünkü Allah kullarına güç yetiremeyecekleri mükellefiyetler yüklemez.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

81|18|Ve soluyarak açıldığı zaman sabaha,
Sura 81