Büyük zatlara nasıl dua edilebilir?

Açıklama: Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) sahabe efendilerimizden dua talebinde bulunur muydu? Sahabe efendilerimiz ne şekilde dua ederlerdi? Üstad hazretlerine talebeleri nasıl dua ederlerdi? Muhterem zatlara ne şekilde dua edilmeli?

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, Hazreti Ömer hacca giderken ondan dua istemiştir. Bu örneklerin sayısı az olsa da bir örnek olarak, Efendimizin, başkalarından dua istediğini anlamış oluyoruz. Sahabe Efendilerimizin, Efendimiz (aleyhissalatü vesselam) hakkında nasıl dua ettiklerine dair açık bir örnek bilmiyoruz ancak salat ü selam getirmek, Efendimize yapılacak en güzel duadır. Kur’an’da yer alan tavsiye de budur. Efendimiz aleyhissalatü vesselam’ın adının her anıldığı yerde salavat getirmeyi farz, vacip görenler olmuştur. Biz bu emrin farz olduğunu düşünmesek de yine de Efenidimize vefamız ve O’nun bize şefaat edebilmesi için bir vesile olarak salavata önem veririz ve adı anılsın anılmasın elden geldiğince çokça salavat getiririz. Salavat aynı zamanda Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in bizimle irtibat kurması için bir yoldur. Biz salavat getirmek suretiyle, ümmetini çok düşünen o Zatı rahatlatmış oluruz.

Talebelerinin, Üstada nasıl dua ettiklerini Lahikalarda görmek mümkündür. Ömrünün uzun olması, hizmetlerinin, bereket ve feyizlerinin devamı, korunması, muvaffakiyeti için dua etmişler.

Büyük zatlar için dua ederken, onların günahlarının bağışlanmasını telaffuz etmek belki adab olarak uygun olmayabilir. Çünkü büyük zatlar her ne kadar Peygamberler gibi masum olmasalar da Allah’ın farklı bir koruması altındadırlar. Yani “masun”durlar. Dolayısıyla kendilerine günah isnadına düşmeden, onların dualarının kabul, endişelerinin izale edilmesi, ömürlerinin uzun olması, hizmetlerinin bereketli kılınması, tabilerinin, talebelerinin artması, kem gözlerden, düşmanlardan korunması, muhafaza edilmesi vs. için dua edilebilir ve edilmelidir de.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

17|26|Akrabaya hakkını ver! Çaresize, yolda kalana da. Fakat saçıp savurma!
Sura 17