Allah Resûlü’nün giyim tarzı nasıldı?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) elbisesinin temiz ve tertipli olmasına dikkat ederdi. Yeni bir elbise giydiğinde Allah’a hamdeder, elbisenin hayra vesile olmasını diler, elbisenin örttüğü organların şerrinden de O’na sığınırdı. Dikkat çekici elbise giymekten kaçınır, lüks ve israfa girmezdi. Allah Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) özel hayatında insanlardan bir insan olmayı tercih etmiş, dolayısıyla toplumun orta tabakasını oluşturan kimselerin giyeceği seviyede giymiştir.

Örnek insan Allah Resûlü giyim kuşamında sadeliği tercih ederdi. Kâinatın Efendisi debdebe ve gösterişi sevmezdi. Ancak ara sıra da olsa değerli ve güzel görünümlü elbiseler giyerdi. Bazı hükümdarlar Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’e hediye olarak kıymetli elbiseler gönderirlerdi. Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) de bunları kabul buyurur ve bazen giyerdi.

Renkler arasında beyaz rengi çok severdi. Beyaz renk hakkında “Renkler içinde en güzel olanıdır.” bu­yururdu. Kırmızı elbiseyi sevmezdi. Bir keresinde Abdullah İbn Ömer kırmızı elbise giyip gelince hoşuna gitmediğini ihsas etmişti. (Doç. Dr. Muhittin Akgül, 99 Soruda Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem)

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

17|46|Kalpleri üzerine, onu anlamamaları için kabuklar geçiririz, kulaklarına da bir ağırlık koyarız. Rabbini yalnız Kur'an'da andığın zaman/Kur'an'da yalnız O'nu andığın zaman, nefretle geriye dönüp kaçarlar.