Kur’an’da bir ayette sabiîn, bir ayette ise sabiûn şeklinde geçmektedir. Bunu izah edebilir misiniz?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Sabiîlerle alakalı üç ayet bulunmaktadır.

1-

إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَالَّذِينَ هَادُوا وَالنَّصَارَى وَالصَّابِئِينَ مَنْ آمَنَ بِاللهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ

İman edenler, Yahudiler, Hıristiyanlar, Sabiîler… Her kim Allah’a ve âhiret gününe (gerçekten) iman eder ve yararlı işler yaparsa, elbette Rab’leri yanında mükâfatları vardır. Onlar için herhangi bir korku olmadığı gibi kendilerini üzecek bir şeyle de karşılaşmazlar. (Bakara Suresi, 2/62)

2-

إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَالَّذِينَ هَادُوا وَالصَّابِئُونَ وَالنَّصَارَى مَنْ آمَنَ بِاللهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَعَمِلَ صَالِحًا فَلاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ

İman edenler, Yahudiler, Sâbiîler, Hıristiyanlar… Bunlar içinden her kim Allah’a ve âhiret gününe iman edip yararlı işler yaparsa, onlara hiçbir korku yoktur ve onlar asla üzülmezler. (Maide Suresi, 5/69)

3-

إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَالَّذِينَ هَادُوا وَالصَّابِئِينَ وَالنَّصَارَى وَالْمَجُوسَ وَالَّذِينَ أَشْرَكُوا إِنَّ اللهَ يَفْصِلُ بَيْنَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّ اللهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ

(Kâmil ve makbul şekliyle) iman edenler, Yahudiler, Sâbiîler, Hıristiyanlar, Mecûsiler ve Müşrikler… Allah kıyamet günü büyük duruşmada onlar arasındaki kesin hükmünü verecektir. Çünkü Allah her şeye hakkıyla şahittir. (Hac Suresi, 22/17)

Burada çelişki değil, bir ifade renkliliği (televvün) vardır. Zira Arapça ‘da dinden çıkan kişelere sabiin, sabiuun, sabie kelimelerinin üçü de söylenmektedir. Bu da gösteriyor ki, her üç ayette de aynı kavim ve inanç sahipleri kastediliyor.

Kelime Arapça kökenli de olabilir, Süryanice de olabilir. Bu konuda ihtilaf vardır. Süryanicede düşünüldüğünde yıldızlara, meleklere tapan kişiler kastedilmiş olabilir ki, bu da yine kelimenin şekliyle alakalı değildir.

Televvünden şu murad edilmiştir (Allahu a’lem): Sabiiler kah öyle kah böyle, kah Yahudilere benzer, kah Hristiyanlara.. (Elmalılı, Maide Suresi, 69. Ayetin tefsiri)

Evet, çelişki olarak görülen yerlerde  nice hikmetler çıkıyor/çıkmaktadır.

Etiketler:,

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

85|15|Arşın sahibidir; Mecîd'dir, şanı yüce olandır!
Sura 85