Akıl hastası olmak için dua edilir mi?

Açıklama: İslamî bir siteden akıl hastalarının cennete gideceklerini öğrendikten sonra kafama bir soru takıldı. Akıl hastası olmak için dua edilir mi?

Peygamber Efendimiz’in duaları arasında Allah’tan sıhhat ve afiyet istemek de vardır. Ayrıca Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, insanların en çok aldandığı iki şeyden birinin sıhhat olduğunu beyan buyurmuşlar ve sıhhatimize çok dikkat etmemiz gerektiğini ikaz etmişlerdir. Dolayısıyla kişinin deli olmayı istemesi doğru değildir.

Hem kişi sonradan deli olduğunda, akıllı olduğu zamanların hesabını verecektir. Dolayısıyla bir insan dua etse ve deli olsa da, önceki hayatının hesabını verecek ve ahirette ona göre muamele görecektir. Hiçbirimiz bulunduğu hal itibariyle kesin olarak cennetlik olduğunu bilmediğine göre nasıl böyle bir şey isteyebilir?

Kaldı ki, deliler ve çocuklar cennete gitse bile, cennetteki mertebeleri ve nail olacakları nimetler itibariyle, iradesinin hakkını vererek cenneti kazanmış bir akıllının durumu gibi mi olacaktır? Elbette cennette de mertebe farkları vardır. Bundan dolayı yapılması gereken şey, Allah’ın verdiği aklın ve iradenin hakkını vererek, yani O’nun emirlerini yerine getirip, yasaklarından da kaçarak cenneti hak etmeye çalışmaktır. Bundan dolayı Allah’tan bela ve musibet istenemeyeceği gibi, deli olmayı istemek de doğru değildir.

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

2|3|Ki onlar, gayba inananlar, namazı/duayı yerine getirenlerdir. Ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden, başkalarına pay çıkaranlardır.
Sura 2