Peygamber Efendimizin (sav) Yemek Âdâbı Nasıldı?

Hz. Muhammed’in (sav) yemek yemek ile ilgili davranışlarından bir Müslüman’ın nasıl yemek yemesi gerektiğini öğrenebiliriz. Bilindiği gibi her milletin yemek kültürü ayrıdır. Şu hadîslerden yemek yeme ile ilgili sünnetleri öğrenebiliriz.

1) Hz. Peygamber (sav), günde iki kere yemek yerdi. Bir öğünde sadece bir hurma yediği olurdu. 2) Akşam yemeğini yemeyi tavsiye ederdi. 3) Öğünlerde az yemeyi tavsiye ederdi. 4) Haram olan yiyecek ve içecekler hâriç her çeşit yiyeceği yerdi. Sadece et veya sadece sebze yemek gibi tek yönlü beslenmezdi. 5) Etin kürek kısmını, sebzelerden de kabağı severdi. Ancak hiç bir yemek için sevmiyorum ifadesini kullanmazdı. 6) Yemek davetlerine icâbet ederdi. 7) Yemeğe başlamadan önce ve yemekten sonra ellerini yıkardı. 8) Besmele ile başlar, dua ile bitirirdi. 9) Sağ eli ile yer ve sol eliyle yiyenleri ikaz ederdi. 10) Ortaya konulmuş yemeğin, kendi önüne gelen kısmından yerdi. 11) Yemek yerken sağa, sola dayanmazdı ve dayanarak yemek yenilmemesini tavsiye ederdi. 12) Yüzü koyun uzanarak yemek yemeyi yasaklardı. 13) Yemeğin israf edilmesini yasaklardı. 14) Soğan, sarımsak gibi kokusu başkalarını rahatsız eden yiyecekleri yedikten sonra toplum içine girmeyi yasaklardı hoş karşılamazdı. 15) Yemeğe ve su kaplarının içine üflemeyi yasaklardı. Yemeğin çok sıcak yenmemesi gerektiğini buyururdu. 16) Yemek ve su kaplarının ağzını kapatmayı tavsiye ederdi. 17) Âile fertlerinin yemeği bir arada yemelerini tavsiye eder ve beraber yenen yemeğin bereketli olduğunu belirtirdi. 18) Yemekte sohbet ederdi.

Sıralanan bu maddelerden pek çok sonuç çıkarmak mümkündür. Bunların en önemlilerinden biri, Hz. Peygamber’in sofrasının çok çeşitli yemeklerden meydana gelen zengin bir sofra olmamasıdır. Sâde Sade bir hayat yaşayan Efendimizin (sav) sofrası da sâde sade idi. Yemek, O’nun için önemli bir mesele değildi. Yiyecek yemek yoksa bunu problem etmez, bir hurma ile yetinirdi.

Dr. Aynur Uraler

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

42|5|Gökler, üstlerinden çatlayacak gibi titreşiyor. Melekler de Rablerinin hamdiyle tespih ediyorlar ve yeryüzündekiler için af diliyorlar. Gözünüzü açıp kendinize gelin! Allah'tır ancak hep affeden, hep merhamet eden.
Sura 42