Zekeriyya Sofrasının Aslı Var mıdır?

Print this pageEmail this to someoneTweet about this on TwitterShare on Facebook0Share on Google+0

Bazı hanımlar Zekeriya sofrası adında kırk çeşitli bir sofra hazırlıyor, dost ve komşularıyla bu sofra bahanesiyle sohbet ediyorlar. Böylesine zengin çeşitli bir sofra âdeti var mıdır, İslâmî örfte? Çeşidi kırkı bulan bu israflı sofra, geçim sıkıntısı çeken dindarlar için kötü bir örnek, israflı bir âdet olmaz mı? Bunu yaymak ise kötülüğü yaymak, israfı örnek vermek mahiyeti taşımaz mı?

 Zekeriyya Aleyhisselâm’a isnat edilen böyle israflı bir sofra âdeti yoktur İslâm’da. Olmasına da hem lüzum yoktur. Bilâkis, olmaması için gerekçeler vardır.. Zira helâl kazancın çok pahalı olduğu günümüzde geçim sıkıntısı içinde çırpınan dindarların çeşidi kırkı bulan sofra hazırlayıp konu komşuyu davet ederek, israflı bir toplantı yapmaları herhalde israfı yaymak, kötü örnekliği propaganda etmek olur. Bu anlayış, sünnet olan tek yemekli sofrayı zor bulan mü’minleri, sünnet dışı israflı alışkanlıklara itmek mânâsı taşır, hiçbir şekilde tasvip edilmez.

Resûlullah Efendimiz bize yegâne örnek ve en sağlam rehberdir. Onun sofrasında çoğu zaman tek çeşit bile zor bulunur; hattâ bulunmadığı sabahlarda da “öyle ise ben de bugün oruca niyet ediyorum”diyerek bizlere sabırda ve iktisatta örnek olurdu. Bahsedilen kırk çeşitli sofra hazırlamaları, Resûlullah’ın bu sünnetiyle asla bağdaşmadığı gibi, yasakladığı israftan kaçınmakla da bağdaşması mümkün değildir.

Bu bakımdan, gösteriş ve riyâkârlığa değer vermeyen akıllı kadınlar, mütevazi sofralarla konu komşularını ağırlamayı düşünürler, israflı bir tutumla kötü örnekliğin yayılmasına sebep olmazlar.

Aslında birbirlerine israfta, lükste, gösterişte örnek olan hanımlar, şahsiyetini henüz kazanamamış hanımlardırlar. Gösterişe ehemmiyet vermemeli, kötü örnek olmamalı, iktisatta ve tutumlulukta nûmûne hanımlar halinde dikkati çekmeliler. Örnek hanımların sofra çeşidi az olur. Ama güler yüzlü, tatlı dilli olurlar. Misafirlerini yemek israfıyla değil bu vasıflarıyla memnun ederler.

Ahmet Şahin

Etiketler:

Bütün Sorular

Sitemizdeki bütün soruları aynı anda görmek isterseniz

Bir Ayet

Erreur d'ouverture de https://hikmet.net/wp-content/plugins/holy-quran-random-verse-multilanguage/languages/turkish.txt